Jak pielęgnować meble woskowane?

Technika zabezpieczania mebli woskiem jest znana i stosowana od kilkuset lat. Zabezpieczano w ten sposób drewno przed wodą i szkodnikami. Wosk można nakładać na meble z surowego drewna, meble bejcowane oraz meble wcześniej woskowane. Wosk nadaje meblom naturalny ciepły wygląd, pogłębia kolor oraz podkreśla rysunek słojów na drewnie. Powierzchnia staje się bardziej gładka. Wosk maskuje również rysy i ubytki powstałe na drewnie. Wosk tak jak olej nadaje drewnu właściwości antystatyczne, dzięki czemu mniej kurzu osiada na meblach. Właściwa pielęgnacja mebli woskowanych zawiera dwa etapy:

  • czyszczenie
  • woskowanie

Meble zabezpieczone woskiem powinny być regularnie czyszczone. Do pielęgnacji używaj miękkiej ściereczki z mikrofibry. Zwróć uwagę, aby nie zarysować powierzchni zbyt szorstką ściereczką.

Czyszczenie: Zanim przystąpisz do nakładania wosku usuń kurz i brud z mebli. Jest to istotne, gdyż nakładając wosk na brudny mebel rozcieramy brud na meblu zamiast go usunąć. Pamiętaj, że meble drewniane woskowane można czyścić tylko produktami specjalnie do tego przeznaczonymi. Nie myj ich wodą, ani nie używaj mokrych lub wilgotnych ściereczek. Użyj produktu do czyszczenia drewna woskowanego. Nałóż go czystą miękką ściereczką z mikrofibry i wyczyść delikatnie drewno. Czystą ściereczką ściągnij brud. Na tak przygotowany mebel możesz zacząć nakładać wosk.

Woskowanie: Do woskowania użyj wosku na bazie naturalnych składników, takich jak woski pszczele. Małą ilość wosku nałóż na ściereczkę i wcieraj w drewno. Na zakończenie wygładź wzdłuż słojów drewna. Nakładaj cienką warstwę wosku. Zbyt gruba warstwa utrudni polerowanie. Jeżeli chcesz uzyskać grubszą warstwę wosku powtórz zabieg. Fragment drewna, który został wyczyszczony jest dobrze zabezpieczony, zyskał głębię koloru oraz piękny połysk. Nie używaj ciemnego wosku do jasnych mebli. Jeżeli chcesz zmienić kolor mebli zastosuj bejcę do drewna. Po bejcowaniu nałóż wosk. Jeżeli masz rysy na drewnie użyj produktów do wypełniania rys. Dokładnie dobierz kolor wosku, tak aby rysy dobrze zamaskować. Wosk wcieraj wzdłuż słojów. Nadmiar wosku usuń ściereczką. Dostępne są również korektory przeznaczone do płytkich zarysowań. Można nimi zatuszować rysę bez użycia wosku. Na zakończenie wypoleruj mebel.

Pamiętaj! Meble woskowane należy chronić przed wilgocią oraz wysoką temperaturą. Nie stawiaj ich w pobliżu grzejników, kominków ani w wilgotnych pomieszczeniach. Nigdy nie stawiaj na meblach woskowanych gorących lub mokrych przedmiotów! Może spowodować to rozpuszczenie warstwy wosku i trwałe uszkodzenie powierzchni.  

Zalecana pielęgnacja Oranje: