Meble fornirowane

Co to jest fornir?

Fornir to cienkie płaty drewna zwane okleiną, uzyskiwane poprzez skrawanie drewna. Zależnie od przeznaczenia mają grubość od 0,5mm do 8 mm. Naturalne forniry najczęściej robione są z takich drzew jak dąb, buk, sosna, jesion,orzech, mahoń. Dostępne są również forniry egzotyczne z palisandru, teaku, hebanu. Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego nieuniknione jest występowanie drobnych nieregularności w strukturze oraz różnic w odcieniu. Niejednolita faktura powierzchni mebla świadczy o tym, że forniry wykonano z naturalnego materiału, który jest unikalny i niepowtarzalny. Fornir może być również modyfikowany. Wyróżnia go idealnie spójny odcień oraz struktura słojów. Uzyskuje się go dzięki technologicznej ingerencji we włókno drewna, odpowiednie barwienie oraz prasowanie.

Fornir robi się z drewna o wyższej jakości, dlatego meble fornirowane posiadają mniej wad niż meble z litego drewna (np.sęki).

Pielęgnacja:

Meble fornirowane pokryte są warstwą naturalnej drewnianej okleiny dlatego pielęgnujemy je tak samo jak meble z litego drewna. Warstwa okleiny jest cienka, dlatego należy czyścić je bardzo delikatnie, aby jej nie zniszczyć.

Produkt do drewna nakładamy w bardzo małej ilości. W przeciwieństwie do drewna środek wchłania się w niewielkim stopniu. Niewielką ilość środka do drewna nakładamy na miękką ściereczkę i delikatnie wcieramy zgodnie z usłojeniem drewna. Nadmiar usuwamy.

Meble drewniane oraz w okleinie naturalnej są podatne na zarysowania, dlatego w przypadku stosowania przedmiotów o ostrych krawędziach lub szorstkiej powierzchni zalecana jest ostrożność (np. użycie podkładek).

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Należy unikać kontaktu mebla z wilgocią oraz działaniem wysokiej temperatury (np. nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników, kominków, nagrzewających się przewodów kominowych). Należy także chronić mebel przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą spowodować odbarwienia na jego powierzchni.

Należy unikać stawiania gorących naczyń na ich powierzchni, gdyż może spowodować to powstanie białych śladów lub popękanie forniru.

Nie należy stosować preparatów nabłyszczających w sprayu.

Nie należy również używać mokrych, szorstkich ścierek. Nie wolno stosować środków czyszczących na bazie amoniaku, które mogą zniszczyć lub odbarwić powierzchnię mebla. Podobny efekt mogą wywołać substancje zawierające alkohol lub rozpuszczalniki chemiczne (np. benzynę, aceton). Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany środek można zastosować do czyszczenia mebla drewnianego, lepiej zrezygnować z jego użycia. Należy wykluczyć tłuste środki do czyszczenia mebli (także te w sprayu), gdyż mogą pozostawić trwałe plamy.

Fornir jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju ciecze. Dlatego do czyszczenia używajmy tylko bardzo delikatnie zwilżonej ściereczki.

Zalecana pielęgnacja Oranje: