Meble z surowego drewna, meble olejowane. Jak pielęgnować?

Drewno surowe, mimo tego, że ma pozostać naturalne i oryginalne tak bardzo jak tylko to możliwe, musi otrzymać jakiś rodzaj zabezpieczenia. Dobrze jeżeli zabezpieczymy je w sposób, który pozwoli mu swobodnie oddychać. Meble olejowane są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż meble lakierowane. Olej wnika głęboko i “nie zamyka” drewna. Jeżeli chcesz mieć w domu meble z surowego drewna to olejowanie będzie dobrym sposobem na jego zabezpieczenie.

Olejowanie przeprowadza się również na powierzchniach narażonych na warunki atmosferyczne, np. tarasy, meble ogrodowe. Także powierzchnie intensywnie użytkowane (podłogi) poddawane są olejowaniu. Podczas olejowania należy uważać, aby zachować oryginalny kolor i wygląd drewna. Jest to szczególnie ważne przy drewnie tekowym oraz dębie. Mebel poddany olejowaniu jest dobrze zabezpieczony przed użytkowaniem. Meble z surowego drewna, które zostaną poddane olejowaniu, otrzymują naturalny matowy wygląd i są przyjemne w dotyku. Olejowanie skutecznie chroni przed wodą oraz promieniowaniem UV. Meble nie są podatne na wilgoć i nie wchłaniają wody. Olejowane meble mają jeszcze jedną zaletę: olej nadaje drewnu właściwości antystatyczne, dzięki czemu meble nie przyciągają kurzu.

Aby prawidłowo zadbać o meble olejowane należy podzielić ich pielęgnację na trzy etapy:

  • Czyszczenie – przed każdym olejowaniem i pielęgnacją
  • Olejowanie – w zależności od rodzaju mebli 1-4 razy w roku
  • Pielęgnacja – 4-6 razy w roku (tylko meble domowe)

 Czyszczenie: Pielęgnacja drewna olejowanego zawsze powinna być poprzedzona czyszczeniem. Środek do czyszczenia powinien usunąć brudne warstwy oleju, tak aby olej nakładać na czystą powierzchnię. Często słyszy się, że meble drewniane wykonane z surowego drewna należy czyścić preparatem, którym są pokryte. Pamiętaj jednak, że olej nie usuwa brudu z drewna, tylko je konserwuje. Brud należy usunąć odpowiednim środkiem do czyszczenia mebli olejowanych. Środek do czyszczenia zawsze sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nakładaj na ściereczkę i wyczyść drewno. Brud ściągnij czystą ściereczką. Do usuwania plam użyj delikatnej wełny stalowej, na którą nałóż środek do czyszczenia mebli olejowanych i lekko wypoleruj powierzchnię.

Olejowanie: Drewno chłonie olej stopniowo, dlatego też olejowanie należy wykonywać systematycznie. Częstotliwość olejowania zależna jest od rodzaju powierzchni. Na meble rzadko używane, np. komody lub szafy nakładamy olej raz w roku lub rzadziej. Meble narażone na działanie atmosferyczne (meble ogrodowe) poddajemy olejowaniu częściej, co 2-3 miesiące. Podłogi w pomieszczeniach konserwujemy olejem 1-2 razy w roku, w zależności od użytkowania podłogi. Olej zawsze sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nie stosuj go na mokrej powierzchni. Przed olejowaniem usuń brud, kurz i tłuszcz z drewna odpowiednim środkiem do czyszczenia mebli olejowanych. Olej nałóż na drewno pędzlem lub wałkiem. Nadmiar usuń ściereczką, a drewno pozostaw do wyschnięcia. Przy pierwszym olejowaniu zabieg należy powtórzyć. Jeżeli pierwsze olejowanie sprawiło, że powierzchnia stała się szorstka należy przed kolejnym olejowaniem przetrzeć ją delikatnie papierem ściernym (ziarnistość P240-P360).

Pielęgnacja: Pielęgnację drewna olejowanego przeprowadzamy kilka razy w roku. Takie produkty stosujemy na meblach domowych. Odpowiedni produkt do drewna olejowanego usunie połysk oraz świecące plamy. Przed użyciem produktu do pielęgnacji wyczyść drewno środkiem do czyszczenia drewna. Produkt do pielęgnacji, tak jak produkty do czyszczenia i olejowania, sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nałóż za pomocą miękkiej ściereczki i pozostaw do wyschnięcia. Produkt do pielęgnacji drewna olejowanego pozostawi matowe wykończenie drewna i usunie świecące plamy.

Pamiętaj! Nigdy nie myj mebli olejowanych detergentami! Uważaj, żeby na meble nie rozlać alkoholu! Może to odbarwić ich powierzchnię.  

Zalecana pielęgnacja Oranje: