Neutralizacja zapachów

Dostępnych jest dużo różnych środków do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Niektóre tylko maskują nieprzyjemne zapachy, inne je usuwają częściowo lub całkowicie. Aby wybrać odpowiedni produkt należy zastanowić się jakie zapachy chcemy usunąć i jakie jest ich źródło.

Robiąc neutralizację sprawdź na opakowaniu produktu czy usuwa on konkretnie te zapachy, które ma twój dywan czy tapicerka (np. wymiociny czy stęchlizna).

Aby usunąć brzydki zapach pamiętaj, że produkty do ich usuwania stosujemy na czystą powierzchnię. Jest to bardzo istotne, ponieważ neutralizacja brudnych mebli jest mniej skuteczna.

 

Jak sprawdzić czy meble są dobrze wyczyszczone?

Dokładnie wyczyszczona tapicerka, kanapa lub dywan nie ma plam. Zabieg czyszczenia doskonale przygotuje tapicerkę do użycia neutralizatora. W ten sposób nieprzyjemnych zapachów pozbędziemy się na stałe.

 

Rodzaje neutralizacji zapachów:

Ozonowanie, dezodoryzacja.

Ozon używany jest jako silny utleniacz. Jest to środek odkażający i dezynfekujący. Usuwa pleśń, grzyby i zanieczyszczenia chemiczne. Wchodzi w reakcje ze związkami organicznymi (pleśnie, grzyby, wirusy, bakterie, pyłki roślin, roztocza) i je niszczy. Jeżeli wykorzystujemy go do usuwania niepożądanych zapachów nazywa się to dezodoryzacją. Dezodoryzacja polega na zmniejszeniu odoru lub zmianie zapachu poprzez usunięcie części zanieczyszczeń lub wprowadzenie do powietrza dodatkowych związków chemicznych, które w połączeniu z odorem tworzą przyjemniej pachnący zapach.

Odświeżacz powietrza.

Stosuje się go do nadania wnętrzu ładnego zapachu. Przed zastosowaniem odświeżacza należy zneutralizować drażniące wonie. Nie stosuje się odświeżacza w celu usunięcia brzydkiego zapachu. Odświeżacz powietrza maskuje tylko nieprzyjemny zapach. Niestety odświeżacz powietrza w żaden sposób nie usuwa problemu brzydkiego zapachu, który gdy odświeżacz zacznie mniej intensywnie pachnieć znowu powróci.

Neutralizator zapachów.

Neutralizator jest produktem usuwającym przykry zapach. Cząsteczki neutralizatora łączą się z nieprzyjemnymi zapachami prowadząc do powstania nowych i neutralnych połączeń, zupełnie nieaktywnych pod względem zapachu i poziomu toksyczności. Typowy odór powstaje z powietrza, wody, bakterii i organicznego procesu rozkładu. W trakcie tego procesu powstają nieprzyjemnie pachnące gazy. Neutralizator przerywa te zmiany neutralizując je u źródła.

Domowe sposoby.

Jednym z najbardziej popularnych jest soda oczyszczona, która wchłania nieprzyjemne zapachy. Stosuje się ją przy usuwaniu brzydkich zapachów, np z dywanów, które czuć moczem zwierząt. Posypuje się sodą dywan, pozostawia na kilka godzin i odkurza. Należy jednak uważać, gdyż łatwo uszkodzić odkurzacz od wciągania sody! Ważne, aby metody domowe stosować rozważnie, tak aby nie uszkodzić powierzchni.

Pochłaniacz zapachów.

Stosujemy go w domu, gdy mamy stałe nieprzyjemne zapachy, np. od kota czy psa. Sam pochłaniacz zapachów nie rozwiąże problemu. Gdy w całym domu czuć zwierzęciem należy wyczyścić kuwetę i miejsca gdzie są plamy moczu. Do wyczyszczonego domu wybierz taki pochłaniacz, który będzie dostosowany do wielkości pomieszczenia i rodzaju zapachu, który chcesz usunąć.

Zalecana pielęgnacja Oranje: